Praha oslaví 17.listopad živě i on-line

Po loňském online ročníku se pražské oslavy 17. listopadu vracejí do veřejného prostoru. 32 let od sametové revoluce si připomeneme přímo na Národní třídě v centru města. Tu promění organizátoři Korza Národní v galerijní prostor, který bude tvořen pouličními výstavami, světelnými instalacemi a audiovizuálními projekcemi. Festival svobody připomene odkaz Václava Havla Koncertem pro budoucnost, akademická obec zavzpomíná na události let 1939 a 1989 na Albertově. Městem zároveň projde satirický původ a v Národním divadle budou předány Ceny Paměti národa.

Oslavy výročí sametové revoluce se také letos uskuteční za podpory hlavního města Prahy. „Už dlouho víme, že svoboda není zadarmo. V době pandemie, která druhým rokem výrazně ovlivňuje naše životy, jsme mnozí narazili i na jednu novou zkušenost. Za návrat ke svobodnému životu je teď potřeba bojovat trochu jinak než dříve – třeba skrze dočasné uskromnění, respekt k druhým a spolupráci nás všech. Proto bych rád vyzval všechny, kteří se vydají oslavit svobodu osobně, aby šli příkladem, dodržovali veškerá bezpečnostní opatření a chovali se k sobě ohleduplně,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Korzo Národní

Osmý ročník oslav svobody na Národní třídě, známých jako Korzo Národní, nabídne svátečně laděnou ulici. Dominovat jí budou pouliční výstavy, světelné instalace nebo projekce na fasádu obchodního domu Máj o současném Bělorusku. Program se uskuteční také ve vnitřních prostorách budov kolem Národní třídy a představí divadelní představení, talkshow, výtvarné a vzdělávací workshopy a debaty reflektující téma současného Běloruska a angažovanosti mladých lidí. Často je doplní také online přenosy.

„Program na Národní třídě jsme sestavili tak, aby se návštěvníci neshlukovali ve velkých davech a vzájemně se neohrožovali. Díky galerijnímu pojetí letos Korzo Národní opravdu dostojí svému jménu, jelikož lidé budou moct korzovat v bezpečných vzdálenostech po celé délce ulice. Zároveň přicházíme s několika možnostmi, jak výročí oslavit i na dálku,“ vysvětluje Jan Hlaváček, ředitel Korzo Národní.

 

 

Online pieta na Národní

Hlavní cíl většiny návštěvníků, pieta uprostřed Národní ulice, se jako už  tradičně dočká sokolské a skautské stráže. Pro ty, kteří chtějí uctít památku listopadových událostí, ale nemohou nebo z různých důvodů nechtějí dorazit přímo na místo, připravili pořadatelé Korza Národní tzv. online pietu. „Minulý rok jsme kvůli pandemické situaci hledali možnosti, jak přenést lidem oslavy svobody do jejich domovů. Vznikla online pieta, u které pokládají svíčku se vzkazem naši dobrovolníci. Vloni takto na dálku svíčku zapálilo přes 2 000 lidí a budeme rádi, když i letos veřejnost využije online pietu jako zcela bezpečnou možnost k připomínce sametové revoluce,“ doplňuje Jan Hlaváček.

Budovy v barvách trikolóry a Modlitba pro Martu

Sváteční kabát dostane řada sídel ministerstev a českých univerzit, Mahenovo divadlo v Brně, Měšťanská beseda Plzeň, Moravské divadlo Olomouc, Památník Tomáše Bati ve Zlíně, Hrad Hněvín, Most Miloše Sýkory v Ostravě a mnohé další významné objekty.

Celým Českem se na státní svátek rozezní Modlitba pro Martu, kterou v symbolických 17:11 zazpívá Jana Kirschner. V ten samý moment bude možné poslouchat v rozhlasovém éteru  i originální verzi písně s hlasem Marty Kubišové.

 

 

Oslavy začnou na Albertově

Do oslav se tradičně zapojí Univerzita Karlova. Program bude zahájen vzpomínkovým aktem u Hlávkovy koleje v 9:00 hodin. Na něj naváže pieta v Žitné ulici a v poledne se uskuteční vzpomínkový akt na Albertově. Události 17. listopadu zde přiblíží nejrůznější generace, svoje vzpomínky nabídne profesor Jozef Leikert a studentské spolky představí svoji činnost.

 

 

Sametové posvícení zamíří do Kampusu Hybernská

Letos již po desáté projde centrem hlavního města Sametové posvícení, satirický karnevalový průvod, který startuje 17. listopadu ve 14 hodin tradičním defilé na Kampě. Odtud půjde přes Karlův most na Národní třídu, Staroměstské náměstí až do Kampusu Hybernská, kde se uskuteční afterparty. Průvod tvoří umělci, studenti, občanské iniciativy, spolky i jejich klienti. Letošním mottem je Moc ponocných, které odkazuje na noční pražské uličky s přicházející zimou. Dříve jimi totiž chodili ponocní, chránící obec před požáry a opilce před umrznutím.

Koncert pro budoucnost

Slavnostní den zakončí Koncert pro budoucnost, který začíná v 16:30 hodin na Václavském náměstí. Program připomene osobnost Václava Havla a jeho odkaz. Vystoupí hudební osobnosti jako Glen Hansard, Jana Kirschner, Aneta Langerová, Michal Hrůza či Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák. Mezi řečníky se objeví Šimon Pánek, Eva Holubová, Michael Kocáb, Eliška Křenková či Jakub Kalenský. K občanům promluví též zahraniční osobnosti: Nury Turkel, zástupce utlačované komunity Ujgurů v Číně, nebo skrze videopozdrav také Tatiana Khomich, sestra běloruské opoziční vůdkyně Maryje Kalesnikavové, která je letošní laureátkou ceny Václava Havla za lidská práva. Součástí programu bude též happening Zpráva pro budoucnost, kdy si každý občan bude moci na telefonní číslo 720 011 017 poslat svůj osobní závazek. Zpráva mu přijde zpět o rok později.

„Po loňských oslavách v duchu motta „sami, ale spolu” se tentokrát můžeme opět sejít v ulicích, ale též u obrazovek. Pro to, abychom toto vše mohli, je klíčové chovat se ohleduplně a bezpečně po celou dobu oslav, a věříme, že všichni občané toto chápou. Připomenutí odkazu a hodnot sametové revoluce je zásadní a možná ještě důležitější i v dobách pandemie. Proto jsme rádi, že můžeme letošní sedmnáctý listopad opět oslavit a připomenout si základní hodnoty, na kterých stojí naše společnost,” říká za platformu Festivalu svobody mluvčí Koncertu pro budoucnost Jan Gregar.

 

 

Zaostřeno na bezpečnost
Pořadatelé oslav svobody i vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci pokládají bezpečnost za svou prioritu. Dle aktuálního opatření MZ  ČR je venku nutné nosit ochranu dýchacích cest splňující dané podmínky, pokud je v místě více než 30 osob a nelze od nich udržet vzdálenost 1,5 metru. Uvnitř tato povinnost platí vždy, když nejde udržet vzdálenost 1,5 metru od ostatních osob. Součástí Národní třídy a Václavského náměstí budou prvky upozorňující na platná bezpečnostní opatření. Dále se doporučuje pravidelná dezinfekce rukou. Pro vstup na vnitřní program budou organizátoři kontrolovat tzv. bezinfekčnost na základě systému O-N-T (očkování, test, prodělaná nemoc covid-19).

Detaily  Korzo Národní na webu dikyzemuzem.cz  a program Festivalu svobody je možné si pročíst na odkazu festivalsvobody.cz.

Aktuálně platná opatření na covid.gov.cz.

 

Přihlásit se MojeMěsto.cz

Vítejte v platformě Moje město, která pomáhá pražským podnikatelům a institucím získávat nové zákazníky a návštěvníky a Pražanům inspiraci kam se vydat za dobrým jídlem, zábavou či zajímavými zážitky. Nabízíme Vám ZDARMA zařazení Vašeho podniku, instituce či služby do našeho katalogu. Přihlásit se do Moje město Pro přidání místa musíte být nejdříve registrováni a přihlášeni.

Podrobnosti o účtu budou potvrzeny e -mailem. (Zkontrolujte i složku SPAM).

GDPR

PŘEČTĚTE SI A SEZNAMTE SE PROSÍM S INFORMACÍ, JAK PROBÍHÁ ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ: Správcem Vašich osobních údajů je společnost MEDIA PARK s.r.o., se sídlem Bělehradská 299/132, 120 00 Praha, IČ: 27376371, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, sp.zn. B 11148 , (dále jen „Správce“). Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) – dále jen „Nařízení“ – a dalšími obecně závaznými právními předpisy. Za účelem registrace budeme zpracovávat Váš e-mail, abychom Vám zabezpečili bezproblémové využívaní služeb našeho webového portálu. Ve svém profilu máte možnost nám kdykoliv volně sdělit následující údaje: • Identifikační údaje (jméno, příjmení) • Kontaktní údaje (adresa) Vyplněním a zasláním těchto údajů prostřednictvím elektronické služby nám udělíte svůj souhlas se zpracováním poskytnutých osobních údajů. Svůj souhlas kdykoliv jednoduše odvoláte smazáním příslušných údajů ve svém profilu. Účelem zpracování je poskytování elektronické služby v podobě zřízení účtu na serveru Mojemesto.cz, který Vám umožní pohodlnější využívaní služeb webového portálu a zapojení se do soutěží provozovaných na našem portálu. Elektronická služba v podobě zřízení účtu je poskytována bezplatně na neomezenou dobu s tím, že máte možnost kdykoliv a bez udání důvodu svůj účet zrušit zasláním písemné žádosti na pomoc@mojemesto.cz Dalšími účely zpracování jsou zlepšení kvality poskytovaných služeb a zvýšení bezpečnosti poskytovaných služeb. Doba zpracování osobních údajů: po dobu registrace Vašeho účtu a po dobu tří let od jeho skončení. V případě, že udělíte souhlas se zasíláním obchodních sdělení, bude Správce dále zpracovávat Vaše osobní údaje za účelem zasílání obchodních sdělení po dobu tří let od udělení souhlasu. Dále bychom Vás chtěli informovat, že zpracování osobních údajů pro účely přímého marketingu lze považovat za zpracování prováděné z důvodu oprávněného zájmu správce. Společnost Media PARK, s. r. o. má tedy možnost zasílat Vám na e-mail, i bez Vašeho souhlasu, informace o nových funkcionalitách webového portálu. Zasílání těchto informací můžete kdykoli odmítnout, a to kliknutím na příslušný výslovný odkaz v nabídce. Vaše osobní údaje nebudou předávány žádným třetím osobám s výjimkou • IT specialistů, zajišťujícím provoz webu, marketingové analýzy a e-mailing Kontaktní údaje Správce: adresa: Bělehradská 299/132, 120 00 Praha, e-mail: pomoc@mojemesto.cz V případě jakýchkoli dotazů v oblasti ochrany osobních údajů nás přímo kontaktujte na emailové adrese: pomoc@mojemesto.cz Osobní údaje budou zpracovávány podle jejich povahy manuálně a/nebo automatizovaně. Ve vztahu ke zpracování Vašich osobní údajů společností Media park, s. r. o. bychom Vás dále chtěli informovat o Vašich následujících právech: právo požadovat přístup ke svým osobním údajům; právo požadovat opravu svých osobních údajů; právo požadovat výmaz svých osobních údajů; právo na omezení zpracování Vašich osobních údajů; právo na přenositelnost Vašich osobních údajů; právo vznést námitku; právo podat stížnost u dozorového orgánu – Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Resetovat Vaše heslo